Céginformáció Termékek Szolgáltatások Ablak ÁBC Referenciák Ajánlatkérés Elérhetőség

ABLAK ABC

 

Szellőzés a belső levegőminőség javításáért
   

Miért szükséges a szellőzés?

 

A belső légszennyezés több forrásból eredhet, például függ az életviteltől, az emberi szervezet működésétől, vagy felszabadulhat az alkalmazott építési anyagokból is.


A páratartalom: meghatározó tényező


Akár folyékony, akár vízgőz formájában a víz az elsődleges problémaforrás az építőiparban. Már kis mennyiségű vízgőz is elegendő ahhoz, hogy közvetlenül, vagy közvetve hatással legyen a használók egészségére, és az épület szerkezeti elemeire. Légzőszerveink hozzávetőlegesen 40-60% relatív páratartalom mellett működnek megfelelően, az ennél nagyobb páratartalom káros a bent tartózkodókra és az épületre egyaránt.
A jó hőszigetelésű új, vagy utólag szigetelt régi épületekben a szigetelés és a nyílászárók fokozott légzárása együttesen okozhat komoly pára gondokat: a leghidegebb felületeken víz kondenzációját, a párazáró rétegnél nedvesedést, a fal hőszigetelő képességének leépülését.
A nedvesség nagy része hétköznapi emberi tevékenységek – lélegzés, felületi kipárologtatás, mosás, ruhaszárítás, főzés, zuhanyozás – következtében szabadul fel. Ezen kívül jelentős a szobanövényeink hozzájárulása a belső páratartalom növekedéséhez.


Illó szerves anyagok: veszélyes szennyezők


Világszerte számos tanulmány kimutatta, hogy lakótereinkben sokféle szennyezőanyag a szabványos előírásoknál sokkal nagyobb koncentrációban van jelen, különösen akkor, ha a szellőzés nem működik kielégítően. Ezek az anyagok többek között a festékek, tapétaragasztók, ablaktisztítók, laminált padló bevonatok, tisztítószerek, illatosítók, parfümök stb.
A levegőszennyezésről leggyakrabban az ipar, vagy a közlekedés miatti rossz külső levegő jut eszünkbe.
De szükséges megvizsgálnunk a levegő minőségét a belső lakótereinkben is, ahol időnknek több mint felét töltjük. Sajnálattal kell megállapítanunk, hogy a házainkban lévő belső környezetünk állapota ritkán szerepel a média hírei között, nem úgy a külső környezetünké, noha az egészségünkre gyakorolt hatása még fontosabb is.


A szén-dioxid (CO2)


Lakótereinkben a CO2 jelenlétét elsősorban az emberi kilégzésnek tulajdoníthatjuk, tanulmányok szerint keletkezését legtöbb esetben pára felszabadulása is kíséri. Egy ember átlagosan 19 liter/óra CO2-t
bocsát ki a légzése által.
A háztartásainkban előforduló különböző veszélyt jelentő egyéb szennyezőanyagok közt had említsük még a szénmonoxidot (a CO fűtőberendezésekben, főzésnél, dohányzásnál keletkezhet), a radont, az azbesztet, a nitrogén-dioxidot és egyéb nitrogén-oxidokat, és ne feledkezzünk meg a dohányfüstről, valamint a mikroorganizmusokról (poratka, mikróbák, penész stb.) sem.
Csak egyetlen megoldással távolíthatjuk el ezeket a szennyeződéseket: szellőzéssel. Ez tehát életbevágóan fontos, szükséges az egészséges élethez.


Bioszennyeződések megjelenése


A belső levegő magas páratartalma egyrészt növeli a poratkák elszaporádásának
veszélyét, másrészt páralecsapodást eredményez a hidegebb
felületeken.
Fentiekből adódik, hogy hatékony szellőzéssel szükséges a páratartalom szabályozása az otthonokban, amely beállítja és stabilizálja a belső relatív páratartalmat, így biztosítva a megfelelő komfortot.

 

 

A jó szellőzés a helyes szellőzési mód megválasztásán múlik.

A szellőzési mód a célkitüzéstől függ (úgymint fűtési költség csökkentés,levegőminőség javítás, egyszerű karbantartás), de talán ennél is fontosabb
az alkalmazási környezet. Különösen igaz ez felújítások esetén, amikor már egy meglévő épülethez kell alkalmazkodni.
Szabályozott gépi szellőzés (központi elszívás): A gépi higroszabályozású rendszerben az egész épületben (vagy lakásban) a légcserét a szennyezett, vizes helyiségekből elszívott levegő indítja el. A frisslevegő a lakószobákba érkezik a légbevezetőkön (2) keresztül.

A ventilátor (3) által elszívott levegő mennyiségét a páraérzékelős, illetve mozgásérzékelős légelvezetők (1) szabályozzák a pillanatnyi szükségletek szerint a lakások kiszolgáló, vízes helyiségeiben.

Gravitációs szellőzés: A természet erejét (szélhatás és kürtőhatás) aknázza ki a légcsere megvalósításához. Ezek az erők nyomáskülönbséget hoznak létre  hatására a lakás levegője a kürtön keresztül távozni
igyekszik.


 

Ahhoz, hogy a szennyezett levegő el tudjon távozni, a helyére friss levegőt kell beáramoltatni.
Hibrid szellőzés: A hibrid szellőzés a gravitációs és gépi megoldások közötti középút, amely a gravitációs szellőzés részegységeiből és egy időszakosan és kis
nyomáson működő huzatfokozó ventilátorból épül fel. A gépi rásegítésre csak azokban az időszakokban van szükség, amikor a természeti erők nem alakítanak ki
a megfelelő légcseréhez szükséges nyomáskülönbséget.
A hibrid szellőzés igyekszik egyesíteni a természetes szellőzés előnyeit, az egyszerű karbantartást, a kis fogyasztást, a csöndes, megbízható működést, a gépi szellőzésre jellemző légszállítással.
Szellőztessünk okosan!

Ez az Aereco termékek fejlesztésének fő irányelve. A szellőzési rendszer „passzív” elemeinek működését különböző módokon szabályozzuk, azért hogy alkalmazkodjunk minden helyiségben a szellőzési szükségletekhez.
Négy beavatkozási módot különböztetünk meg:

Páraszabályozott szellőzés, amelyet az Aereco 1984-ben alkotott meg,
Alapelv: az áramlási keresztmetszetet a helyiség relatív páratartalmától függően változtatja. (Jellemző helyiségek: pl. szobák, fürdők, irodák).

Manuálisan kapcsolható szellőzés,
Alapelv: Fokozottan szennyezett levegő esetén az elszívott légmennyiség
manuálisan növelhető. (Jellemző helyiségek: pl. WC helyiség, konyha-pára
érzékeléssel kombinálva).


Mozgásérzékelő által indított szellőzés,
Alapelv: a szellőzés automatikusan intenzívebb lesz a helyiség használataesetén. (Jellemző helyiségek: pl. WC helyiségek, irodák).

Mozgásintenzitás-érzékelő által befolyásolt szellőzés.
Alapelv: a szellőzőlevegő mennyiségét automatikusan és arányosan igazítjuk a helyiség használatának intenzitásához. (Jellemző helyiségek: pl. Konferencia termek, osztálytermek, előadók).
A felsorolt négyféle beavatkozási mód közül, egyes termékeinkben kombináltan használjuk a különböző érzékelőket, így mindig az adott helyiségre legjellemzőbb szennyező forrást vesszük figyelembe (pl. mozgásérzékelővel kombinált higroszabályozású légelvezető elem egy fürdő+WC helyiség esetében).

 

Fõoldalra, E-mail